17 Януари 2018     Фестивали  Награди  Фестивал-Конкурс 

На 25 декември 2017 година в Санкт Петербург за тридесети път се проведе Международния фестивал-конкурс за детско и юношеско творчество «Творчески открития» (24 – 27 декември).

За конкурса пристигнаха участници от Русия и Узбекистан, за да представят пред журито своите композиции, да получат професионална оценка, ценни съвети и да обменят опит. Мероприятието се проведе с медийната подкрепа на комитета по култура в Ленинградска област и комитета по политика на младежта в Ленинградска област.

Традиционно по време на конкурса всички желаещи имаха възможност да се включат в безплатни майсторски класове: «Пеенето като психофизиологичен процес» от заслужената артистка на Русия Наталия Андреевна Морозова и «Съчетаването на стиловете «Jazz» и «Contemporary» в модерната хореография» от главния хореограф на Държавния детски музикален театър «Огледален свят» – Ирина Константиновна Новик.

Голямата награда на конкурса Гран-при бе спечелена от образцовия колектив на ансамбъла за руска музика и песни «Узорица», Всеволожки район, Ленинградска област. Участниците изпълниха професионално серия народни песни със заглавие «Руски картинки». Колективът демонстрира автентичност, съгласуваност в пеенето, стройност на партиите. Педагогът на колектива – Владимир Юриевич Архипов беше признат за най-добър хормайстор във фестивала.

Диплом «За най-добра хореографска композиция» получи ансамбълът за народни танци «РУС», гр. Москва. Колективът се представи с ярък и запомнящ се «Руски танц». Ръководителят на колектива – Сергей Владимирович Мелников получи и покана за III Всеруски форум на педагогическите дейци в сферата на културата и изкуството «Развитие».

За най-добри хореографи-постановчици бяха признати педагозите на образцовия ансамбъл за естрадни танци «О'кей» – Екатерина Александровна Крафт и Олга Владимировна Ткаченко oт гр. Няган за отлично представения естраден танц «Летен ден». Педагозите също така получиха покани за форума «Развитие», който ще се състои през пролетта на 2018 година в Санкт Петербург.

Най-артистични участници станаха Александра Олиярник, гр. Шаря, Елена Чудова, гр. Санкт Петербург и дуетът Александра Макарова и Александра Мишкина, гр. Приозерск.

За най-добри концертмайстори бяха признати Юлия Уланбековна Сидикбаева, гр. Санкт Петербург и Уринбой Хакимович Юлдашев, гр. Риштан, Узбекистан.

Диплом за «За пресъздаване на лиричния герой в народната песен» получи Альона Иванова, Всеволожки район, Ленинградска област. Участничката много красиво и трогателно изпълни народната песен «Шумят върбите».  

За най-добър хореограф-репетитор беше призната ръководителката на детския танцов състав «КОНФЕТИ» – Мария Викторовна Горлова, гр. Санкт Петербург.

Най-малък участник беше четиригодишната Алина Кондратиева, гр. Санкт Петербург, която се представи в композициите на студиото за танцови изкуства «Почерк».

Диплом «За изразително изпълнение» получи Виктория Поволоцкая, гр. Санкт Петербург. Участничката емоционално и красиво се представи с флейта в номинацията «Инструментално творчество».

Дипломи «За най-добра художествена работа» получиха Арина Мухлисова, гр. Санкт Петербург и Шухрат Уктамович Юлдашев, гр. Фергана, Узбекистан.

Лауреати 1 степен и финалисти в проекта «Салют на Талантите» станаха:

·        Олга Долгих, Ансамбъл за народни танци «РУС», гр. Москва;

·        Роман Добринин и София Бадмаева, гр. Улан-Уде;

·        Дует Любов Топникова и Елизавета Корочкина, гр. Рибинск;

·        Валерия Цветкова, гр. Отрадное;

·        Азизбек Омондинов, гр. Риштан, Узбекистан;

·        Екатерина Шигалева, Анастасия Храмушина, Елизавета Лапшина и Лейла Муратовна Медведева, гр. Набережние Челни;

·        Ксения Фурсова, Вероника Манковская, Алёна Иванова, Мария Кудрявцева, Всеволожски район на Ленинградска област;

·        Елизавета Веделева, Полина Николаева, София Смирнова, Детски Хореографски колектив за модерни и естрадни танци «Олимпия», Валерия Дихановская, Елена Чудова, гр. Санкт Петербург;

·        Карина Утюшева, Екатерина Климина, Алена Журавлева и Валерий Табако, гр. Уляновск;

·         Забелина, Анна, Олиярник, Александра, Блинова, Дария Сергеевна и Климовская, Анна, гр. Шаря;

·        Ксения Ляпчук, гр. Приозерск;

·         Образцов ансамбъл за естрадни танци «О'кей», гр. Няган;

Лауреати 1 степен и финалисти  в проекта «Палитра на света» станаха Танзилабона Исмоилова и Шухрат Уктамович Юлдашев, гр. Фергана, Узбекистан.

Журито беше в състав:

Денис Валериевич Замиралов – старши преподавател от катедрата по сценична реч и реторика в Санкт-Петербургския държавен институт по култура, старши преподавател от катедрата по режисура и актьорско майсторство в Санкт-Петербургския държавен институт по култура, режисьор на театър «Алеко»;

Марина Анатолиевна Кузнецова – доцент от катедрата за руско народно певческо изкуство в Санкт-Петербургския държавен институт по култура, художествен ръководител на Лауреатите от международни конкурси: вокалния ансамбъл «Посолон», вокалното трио «Цветен», фолклорния ансамбъл «Гармолия»;

Наталия Андреевна Морозова – доцент от факултета по изкуства в Санкт-Петербургския държавен университет, член на Союза на концертните дейци РФ, заслужена артистка на Русия;

Вячеслав Леонтиевич Круглик – член на съюза на композиторите в Санкт Петербург, член на управлението на музикалния фонд на Санкт Петербург, композитор, доцент към катедра за оркестрово дирижиране в Санкт-Петербургския държавен институт по култура

Виталий Василиевич Гордиенко – актьор от Санкт-Петербургския държавен детски музикален театър «Огледален свят», началник на концертния отдел на музея «Исаакиевска катедрала», режисьор на различни концертни площадки в Санкт Петербург, Заслужен артист на Русия;

Ирина Николаевна Богданова – преподавател в класа по естрадно пеене на Санкт-Петербургския музикален колеж „М.П. Мусоргски”, естрадна и джазова певица, автор на различни музикални проекти;

Ирина Константиновна Новик – главен хореограф на Държавния детски музикален театър «Огледален свят», хореограф-постановчик, преподавател по хореография в Руския държавен институт за сценични изкуства

Андрей Викторович Беликов – главен хореограф на Ансамбъла за песни и танци в Западен военен окръг, заслужен артист на Русия

Владимир Касумович Аджамов – президент на Асоциация за Модерна Хореография, лауреат на премията «Златен софит», хореограф-постановчик, заслужен артист на Русия.