16 Април 2021     Награди  Фестивал-Конкурс 

Носител на Голямата награда в първото издание на Международния танцов конкурс "Златен танц" 2021 е Ансамбълът за песни и танци на Варшавския технологичен университет - Варшава, Полша. 

Магията на танца по време на надпреварата, провела се онлайн в периода 8-16 април 2021, пред многобройната аудитория, зад мониторите, представиха изпълнители от Румъния, Малайзия, Република Молдова, Индонезия, Босна и Херцеговина, Индия, Турция, България, Литва, Република Корея, Шри Ланка, Ислямска република Иран, Узбекистан, Полша, Украйна, Италия и Латвия.

Международната журираща комисия бе в следния четиричленен състав: г-жа Анахит Сарибекян – Армения, представител на CID в ЮНЕСКО, изследовател по танци, хореограф, бизнес разработчик; г-н Валентин Халваджиев – България, хореограф; г-жа Мариана Нуцова – България, етнолог и програмен директор на EurofolkTV и г-жа Цатцрал Баатар – Монголия, ArtLar House, директор на Азиатския шампионат по фолклор „Asia Folk”.

Диплома за най-малък участник във форума спечели Таисия Иванова от Танцовият ансамбъл "Ритъм" – Измаил, Украйна.

С диплома за "Откритие" бяха наградени Путери Дулиллах бинти Бадрул Хишам - Куала Лумпур, Малайзия и Нелум дандения - Бадула, Шри Ланка.

Победител по критерий "Ниво на сложност и техника на изпълнението" е Детско-юношеският танцов ансамбъл "Кюстендилче" - Кюстендил, България. 

Носител на отличието по критерий  "Представяне" е  "SMP Labschool Kebayoran" - Депок, Индонезия.

Група "Ас" към Националния дворец на децата – Букурещ Румъния е удостоена с наградата по критерий "Сценично поведение".

Специалната награда на Euro Folk Academy спечели Фолклорен танцов състав "Дунавска младост" към читалище "Никола Йонков Вапцаров 1873" - Тутракан, България. ЕurofolkTV удостои със своето специално отличие Танцов състав "Балканджийче" към читалище "Напредък - Елена - 1863"— Елена, България, а Европейската асоциация на фолклорните фестивали – Фолклорна танцова група "Spicushor" от Каусани, Република Молдова.

"Наградата на зрителите", в резултат от онлайн гласуването, отиде при Гантари Гита Кхатулистива - Джакарта Тимур, Индонезия.

Препоръки за участие в Европейския шампионат по фолклор "Евро фолк" се предоставиха на: Тракия фолклор клуб - Черкезкой Турция; "KUD BISER" – Велика Кладуша – Босна и Херцеговина; Народна танцова група за възрастни хора "MARGUVA" - Папегиай, Литва; Група за народни танци "Spicushor" - Каусани, Молдова; Танцов ансамбъл "Ритъм" - Измаил, Украйна;  Фолклорен танцов състав "Мераклийче" - Копаница, България.

Препоръки за участие в Световния шампионат по фолклор "World folk"  получиха: Гантари Гита Кхатулистива - Индонезия; Путери Дулиллах бинти Бадрул Хишам – Малайзия; Арти Раджеш – Индия; Нелум Дандения - Шри Ланка,  "Nishtman Dance Group" - Ислямска република Иран; "Pjians" – Малайзия и Мелати Теенс – Индонезия.

С препоръки за участие в "World folk" се сдобиха и: Ансамбълът за песни и танци на Техническия университет във Варшава - Варшава, Полша; Детско-юношеският танцов ансамбъл "Кюстендилче" - Кюстендил, България; Танцовият състав "Балканджийче" - Елена, България; Фолклорният ансамбъл "ACIDAVA" - Пиатра-Олт, Румъния; Група "As" - Букурещ, Румъния; Музикалният театър "Ambasadorii" към Министерството на културата на Румъния - Букурещ, Румъния; "ARABESKA" към Двореца на младежта в Катовице - Катовице, Полша; Фолклорният танцов състав "Дунавска младост" - Тутракан, България; Фолклорният танцов състав "SAIME" - Рига, Латвия; Детската танцова група "Зорница" - с. Хаджидимитрово, България; Представителният детско-юношески танцов ансамбъл "Северняче" - Попово, България; Ансамбълът за автентичен фолклор - с. Бабук, България; "Nishtman Dance Group" - Банех, Ислямска република Иран; Танцовата трупа "Choreoarts" - Петалинг Джая, Малайзия и Групата за народни танци "VOLUNGĖ" - Кедайнаяй, Литва.

По време на филм за фестивалният конкурс, излъчен в YouTube канала на "TVEurofolk" бяха изтъкнати най-впечатляващите изпълнения и обявени както носителите на специални награди, така и големите победители в надпреварата. 

Равносметката от високото ниво на представяне на участниците е, че конкурсът отличи 25 групи и индивидуални изпълнители като Лауреат I степен със златна диплома, 25 от участниците с лауреатско звание  II степен – сребърна диплома и нито един от изпълнителите с бронзова.