11 Март 2022     Награди 

Гран при на второто издание на Международния вокален конкурс „Златен глас“ в категория „Класика“ е Шуай Джанг към Театро ди Сан Карло в Неапол - Милано, Италия, а  носителят на престижното отличие на форума в категория „Фолклор“ е Народният хор към Детско-юношески фолклорен ансамбъл "Граовче" към Център за подкрепа и личностно развитие - Общински детски комплекс - Перник – България. 

Любовта на онлайн аудиторията с грамотата „Награда на зрителите“ спечели Валентина Килимперова от Детска вокална група "Роза" при НЧ "Наука – 1919” - с. Крумово, община Родопи, България. 

Удостоени с награди по критериите на регламента за оценяване са: 

  • Ли Лантао - Китайска народна република – ниво на сложност и техника на изпълнението;
  • Фолклорна музикална група "Бенгеляй" към културен център Приекуле - Приекуле, окръг Клайпеда, Литва – представяне /костюми, реквизит, постановка, избор на репертоар/;
  •  Aikaterini Oikonomou - Лондон, Обединеното кралство – сценично поведение /поведение, излъчване, артистичност/.

Журиращата комисия на форума, отсъдила отличията бе в състав: доц. д-р Наталия Рашкова - България, ИЕФЕМ-БАН /Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН/ - Етномузиколог; Цацрал Баатар - Монголия, ArtLar House, Директор на Азиатския фолклорен шампионат „Asia Folk“;  маестро Георги Янков – България, музикален специалист и Мирослав Андрееев – България, Софийска опера и балет.

Дипломът за "Най-малък участник", изявил се в надпреварата отиде при  Радина Папазова на 5 г. от Детска вокална формация "Омайниче - Ранопойчета" към Сдружение "Пулпудева - Омайниче" - Пловдив, България.

Резултатите от класирането на изпълнителите във второто издание на песенния конкурс посочват, че 19 са индивидуалните артисти и групите, отличени с лауреатско звание от първа степен и златна диплома: 

  • Шуай Джанг към Театро ди Сан Карло в Неапол - Милано, Италия;
  • Ли Лантао - Китайска народна република;
  • Wu Jingjing - Китайска народна република;
  • Aikaterini Oikonomou -  Лондон, Великобритания;
  • Xiaoxuan Yao - Варшава, Полша;
  • Народен хор към Детско-юношески фолклорен ансамбъл "Граовче" към Център за подкрепа и личностно развитие - Общински детски комплекс - Перник - Перник, България;
  • Яница Иванова - 12 г., солистка на Детско-юношески фолклорен ансамбъл "Граовче" - Перник, България;
  • Ли Минхуи към Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство - Пловдив, България;
  • Фолклорна музикална група "Бенгеляй" в културен център Приекуле - Приекуле, окръг Клайпеда, Литва;
  • Куси Рима към „Hughes Schools Bolivian Folk Music Group“ - Кочабамба, Боливия;
  • Женски хор "Көҕүөр" към Центъра за народно театрално изкуство "Партизан" - с. Сунтар, Република Саха (Якутия), Русия;
  • Вокална група "Българче" към Център за подкрепа и личностно развитие - Общински детски комплекс - Велико Търново, България;
  • Глория Георгиева Георгиева от Детска фолклорна формация "Добруджанче" при НЧ "Доростол - 1870" - Силистра, България;
  • Вокален ансамбъл "Agluona" в културен център „Priekulė“ - Пре́куле, Областна община Клайпеда, Литва;
  • Урсаки Андриеску Андрееа Сара към Националния музикален колеж „Джордж Енеску“- Букурещ, Румъния;
  • Wu Jiagie - Китайска народна република;
  • Камерна вокална група от Детска фолклорна формация "Добруджанче" при НЧ "Доростол - 1870" - Силистра, България;
  • Група за обработен фолклор "Звездица" към НЧ "Звезда - 1918" - с. Хаджидимитрово, общ. Казанлък, България;
  • Народен хор от Ансамбъл за народни песни и танци "Силистра" към НЧ "Доростол - 1870" - Силистра, България.

Носители на сребърна диплома и лауреатско звание втора степен са:

  • Уанг Дахан - Китайска народна република;
  • Jing Wei към “Xinyang Normal University” – Пекин, Китайска народна република;
  • Десислава Тодорова Жекова от Детска фолклорна формация "Добруджанче" към НЧ "Доростол - 1870" - Силистра, България;
  • София Хайцман Костова - 9г., солистка на Детско-юношески фолклорен ансамбъл "Граовче" - Перник, България;
  • Никула Кирилова Димитрова при НЧ "Христо Ботев - 1928" - с. Завет, община Сунгурларе, България;
  • Ема Захариева Кирилова - 7г., солистка на Детско-юношески фолклорен ансамбъл "Граовче" - Перник, България;
  • Сияна Славова Петрова - 9г., солистка на Детско-юношески фолклорен ансамбъл "Граовче" - Перник, България;
  • Джахандар Малеки в Иранската музикална асоциация - Керманшах, Ислямска република Иран;
  • Детска вокална формация "Омайниче - Ранопойчета" към Сдружение "Пулпудева - Омайниче" - Пловдив, България;
  • Анастасия Павлова Димова в Сдружение "Пулпудева - Омайниче" - Пловдив, България;
  • Мариела Николаева Карамелова - 7г. към Сдружение "Пулпудева - Омайниче" - Пловдив, България;
  • Вяра Ивайлова Койнова към СОУ "Сава Доброплодни" - Шумен, България;
  • Валентина Иванова Килимперова от Детска вокална група "Роза" при НЧ "Наука - 1919 с. Крумово" - с. Крумово, община Родопи, България;
  • Вокална група "Шарена китка" при НЧ "Христо Ботев - 1919" - с. Долно Камарци, община Горна Малина, България;
  • Минджу Чой - Сеул, Република Корея;
  • Вероника Кръстиня към СОУ Сала - Сала, Йекабпилс Новадс, Латвия;
  • Дует Петра Горанова и Десислава Христова при НЧ "Христо Ботев - 1919" - с. Долно Камарци, община Горна Малина, България;
  • Полина Галкина - Диърфийлд, Флорида, Съединени американски щати.

С лауреатско звание трета степен и бронзова диплома могат да се гордеят:  

  • Даян Айерди - Сан Франциско, Калифорния, Съединени американски щати;
  • Лаура Лукич към Музикално училище "Петър II Петрович Негош" - Бар, Черна гора.

С грамота „Откритие“ на конкурса са наградени:  Wu Jingjing - Китайска народна република; Яница Емилова Иванова - 12 г., солистка на Детско-юношески фолклорен ансамбъл "Граовче" - Перник, България; Вокална група "Българче" към Център за подкрепа и личностно развитие - Общински детски комплекс - Велико Търново, България; Глория Георгиева Георгиева от Детска фолклорна формация "Добруджанче" при НЧ "Доростол - 1870" - Силистра, България;  Урсаки Андриеску Андрея Сара в Националния музикален колеж Джордж Енеску Букурещ - Букурещ, Румъния; Ли Минхуей в Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство - Пловдив, България.

Препоръки за участие в Европейския шампионат по фолклор „Евро фолк“ 2022 получиха:Вокална група "Българче" към Център за подкрепа и личностно развитие - Общински детски комплекс - Велико Търново, България; Вокален ансамбъл "Agluona" в културен център Priekulė - Priekulė, Областна община Клайпеда, Литва;  Камерна вокална група от Детска фолклорна формация "Добруджанче" при НЧ "Доростол - 1870" - Силистра, България; Народен хор от Ансамбъл за народни песни и танци "Силистра" към НЧ "Доростол - 1870" - Силистра, България.

С препоръки за участие в Световния шампионат по фолклор „World folk” 2022 са отличени:Фолклорна музикална група "Бенгеляй" в културен център Приекуле - Приекуле, окръг Клайпеда, Литва; Народен хор към Детско-юношески фолклорен ансамбъл "Граовче" към Център за подкрепа и личностно развитие - Общински детски комплекс - Перник - Перник, България; Куси Рима в Hughes Schools Bolivian Folk Music Group - Кочабамба, Боливия;  Женски хор "Көҕүөр" към Центъра за народно театрално изкуство "Партизан" - с. Сунтар, Република Саха (Якутия), Русия.