16 Май 2022     Награди  Купа 

Гран при на онлайн изданието на Световната купа по фолклор – Велико Търново са Фолклорния хор – част от Детско-юношески фолклорен ансамбъл "Граовче" към Център за подкрепа и личностно развитие – Общински детски комплекс - Перник, България и  Фолклорно трио "Авлига" при НЧ "Пейо Крачолов Яворов - 1978" - Дупница, област Кюстендил, България. Двата състава получиха златен медал, Гран при диплома и парична награда от 350 евро под формата на ваучер за участие в Световният шампионат по фолклор "World folk".

Журиращата комисия на дигиталния форум, състоял се в периода 9 – 15 май,  бе в състав: маестро Георги Янков – България, Музикална педагогика, Валентин Халваджиев – България, хореограф, Мариана Нуцова – България, етнолог, програмен директор на EurofolkTV, Цацрал Баатар - Монголия, ArtLar House, Директор на Азиатския фолклорен шампионат Asia Folk и Анахид Сарибекян – Армения, регионален супервайзър на Международния съвет по танци, CID към ЮНЕСКО, хореограф. 

Със сребърен медал, Грамота и парична награда от 300 евро под формата на ваучер за участие в Световното първенство по фолклор "World Folk" бе удостоена Група "Czantoria" към Асоциация на поддръжниците на фолклорната култура "Czantoria", "Prażakówka" Общински културен център в Устрон - Устрон, Полша.

Трето място, бронзов медал, диплом и парична награда от 200 евро под формата на ваучер за участие в Световния шампионат по фолклор "World Folk" е Маматкулова Шохсанам и Холикова Бону в регионален клон на Фергана на Държавния институт за изкуство и култура на Република Узбекистан - Коканд, Фергана, Узбекистан.

"Награда на публиката" спечели Група "Czantoria" към Асоциация на поддръжниците на фолклорната култура "Czantoria", Общински културен център "Prażakówka" в Устрон - Устрон, Полша.

Диплом „Най-малък участник“ получи Ема Кирилова - 7 г., солистка на Детско-юношески фолклорен ансамбъл "Граовче" към Център за подкрепа и личностно развитие - Общински детски комплекс - Перник, България

Специална награда на EurofolkTV отиде заслужено при Тандак Кенялаг в Секолах Сени Малайсиа Сарауак - Кучинг, Саравак, Малайзия. 

Резултатите от класирането на участниците сочат, че носителите на лауреатско звание първа степен, златна диплома,  са: 

  • Фолклорен хор - част от Детско-юношески фолклорен ансамбъл "Граовче" към Център за подкрепа и личностно развитие - Общински детски комплекс - Перник, България;
  • Фолклорно трио "Авлига" при НЧ "Пейо Крачолов Яворов - 1978" - Дупница, област Кюстендил, България;
  • Група "Czantoria" към Асоциация на поддръжниците на фолклорната култура "Czantoria", "Prażakówka" Общински културен център в Устрон - Устрон, Полша;
  • Маматкулова Шохсанам и Холикова Бону към регионален клон на Фергана на Държавния институт за изкуство и култура на Република Узбекистан - Коканд, Фергана, Узбекистан;
  • Рая Росенова Михайлова и Полина Росенова Михайлова в Център за подкрепа и личностно развитие - Общински детски комплекс - Перник, България;
  • Виктория Венчова - солист на Детско-юношески фолклорен ансамбъл "Граовче" към Център за подкрепа и личностно развитие - Общински детски комплекс - Перник, България
  • Тандак Кенялаг в Секолах Сени Малайсиа Сарауак - Кучинг, Саравак, Малайзия;
  • Йоана Кафтанова – солист на Детско-юношески фолклорен ансамбъл "Граовче" към Център за подкрепа и личностно развитие - Общински детски комплекс - Перник, България;
  • Платова Екатерина Алексеевна в Детско-юношески център "Василевский остров" - Санкт Петербург, Русия;
  • Маноела Йорданова, солистка на Детско-юношески фолклорен ансамбъл "Граовче" към Център за подкрепа и личностно развитие - Общински детски комплекс - Перник, България;
  • Яна Кирилова - Център за подкрепа и личностно развитие - Общински детски комплекс - Перник, България;
  • Натчарее Кхайим - Школа за танци Passion - Банкок, Прападенг, Самутпракарн, Тайланд;
  • Мирела Пламенова - Център за подкрепа и личностно развитие - Общински детски комплекс - Перник, България;
  • Яница Иванова - солист на Детско-юношески фолклорен ансамбъл "Граовче" към Център за подкрепа и личностно развитие - Общински детски комплекс - Перник, България

Отличени с лауреатско звание втора степен и сребърна диплома са: 

  • Сияна Петрова – Център за подкрепа и личностно развитие - Общински детски комплекс - Перник, България;
  • Ема Кирилова - солист на Детско-юношески фолклорен ансамбъл "Граовче" към Център за подкрепа и личностно развитие - Общински детски комплекс - Перник, България;
  • Димана Ташева и Николета Александрова – Център за подкрепа и личностно развитие - Общински детски комплекс – Перник, България;
  • Яна Георгиева - Център за подкрепа и личностно развитие – Общински детски комплекс - Перник, България;
  • Ансамбъл на Кубанския казашки център „Баско“ към Автономната казашка организация с нестопанска цел „Кубански“ казашки военно-патриотичен културно-спортен център „Баско“ - Геленджик, Краснодарски край, Русия
  • Триото към Националното училище за специално образование Туаран - Путатан, Сабах, Малайзия.

С диплом „Открития“ са удостоени: Натчарее Кхайим - Школа за танци „Passion“ - Банкок, Прападенг, Самутпракарн, Тайланд; Рая Росенова Михайлова и Полина Росенова Михайлова къмЦентър за подкрепа и личностно развитие – Общински детски комплекс - Перник, България; Виктория Венчова – солист на Детско-юношески фолклорен ансамбъл "Граовче" към Център за подкрепа и личностно развитие - Общински детски комплекс - Перник, България; Йоана Кафтанова - солист на Детско-юношески фолклорен ансамбъл "Граовче" към Център за подкрепа и личностно развитие - Общински детски комплекс - Перник, България. 

Голяма част от изпълнителите получиха препоръки за участие в Азиатския шампионат по фолклор „Asia Folk”, както и в Световния шампионат по фолклор „World Folk”.