Annual Champions

„Cossack Girls Coming” — Male group "Kozatski dzherela"

  Makarov     Ukraine
Folklore Songs

"Shoppe Dance" — Ensemble "Slav Boykin" to "St. St. Cyril and Methodius" Community Center

  Rakovski      Bulgaria
Folklore Dances

„Balalayka” — Angelina Litvinenko

  Rostov-on-Don     Russia
Individual Performers

„Two Beautiful Eyes” — Group for old urban songs „Magic Melodies” to „Rodolyubie 1873” Community Center

  Asenovgrad     Bulgaria
Old Urban Songs

„Oktoberfest” — Dance group at FURB

  Blumenau     Brazil
Absolute Champion

Champions for December

“Idut Kozachenki” — Male group "Kozatski dzherela"

  Makarov     Ukraine
Folklore Songs

„On the Square” — DT "Sakartsi" to "Bratolyubie 1884" Community Center

  Lyubimets     Bulgaria
Folklore Dances

„Pirin Youth” — Petar Todorov

  Russe     Bulgaria
Individual Performers

„White Hollyhocks” — soloist Dr. Dimitar Stoyanov and Mixed Domestic Choir to "Napredak 1869" Community Center

  Pirdop     Bulgaria
Old Urban Songs

“Idut Kozachenki” — Male group "Kozatski dzherela"

  Makarov     Ukraine
Absolute Champion

Champions for November

„Vyasna” — Vocal Trio „Rannitsa”

  Stariy gorodok     Russia
Folklore Songs

“Kodukandi Tüdruk” and “Kaera - Yaan” — Dance group "SELTSKOND"

  Paide     Estonia
Folklore Dances

„Yambol Rachenitsa” — Pavel Dimitrov at National School for Arts "Dobri Hristov"

  Varna     Bulgaria
Individual Performers

Undivided — Formation for urban songs «Nocturne» at Municipality of Dupnitsa

  Dupnitsa     Bulgaria
Old Urban Songs

“Kodukandi Tüdruk” and “Kaera - Yaan” — Dance group "SELTSKOND"

  Paide     Estonia
Absolute Champion

Champions for October

„Rum-dum-dum” — – Choir to Macedonian culture-educational society "Dimo Hadjidimov"

  Asenovgrad     Bulgaria
Folklore Songs

Oktoberfest — Dance group at FURB

  Blumenau     Brazil
Folklore Dances

„Yanchitsa pretty lass” — Velichka Dimitrova

  Odarne, Municipality of Pordim     Bulgaria
Individual Performers

„Homeland” — Vocal Group "Orpheus" to Society for friendship with the nations of Russia and CIS

  Plovdiv     Bulgaria
Old Urban Songs

Oktoberfest — Dance group at FURB

  Blumenau     Brazil
Absolute Champion

Champions for September

„It is early for me” — soloist Darinka Kyuleva, Instrumental group „Shturcheta” to „Aleko Konstantinov” Community Center

  Sofia     Bulgaria
Folklore Songs

„Folklore rhythms” — Folklore Club "Nastroenie"

  Hisarya     Bulgaria
Folklore Dances

„Balalayka” — Angelina Litvinenko

  Rostov-on-Don     Russia
Individual Performers

Old Faded Album — Group for popular songs «Melody» to «Probuda 1928» Community Center

  Byala      Bulgaria
Old Urban Songs

„Balalayka” — Angelina Litvinenko

  Rostov-on-Don     Russia
Absolute Champion

Champions for August

„Cossack Girls Coming” — Male Group „Cossack’s Spring”

  Makarov     Ukraine
Folklore Songs

Ensemble "Slav Boykin" to "St. St. Cyril and Methodius" Community Center — "Shoppe Dance"

  Rakovski     Bulgaria
Folklore Dances

"Sun Went Down" — Veska Terzieva

  Sofia      Bulgaria
Individual Performers

„Two Beautiful Eyes” — Group for old urban songs „Magic Melodies” to „Rodolyubie 1873” Community Center

  Asenovgrad      Bulgaria
Old Urban Songs

"Shoppe Dance" — Ensemble "Slav Boykin" to "St. St. Cyril and Methodius" Community Center

  Rakovski      Bulgaria
Absolute Champion

Champions for July

Stani ma maycho razcheshi — Folklore Group to "Bratan Shukerov” Community Center

  Varbina, Municipality of Madan     Bulgaria
Folklore Songs

Varna Dance — Dance Team "Ravdalina" to „G. Delchev 1943” Community Center

  Ravda, Burgas region     Bulgaria
Folklore Dances

Cuckoo is cuckooing — Alexandra Ivanova

  Pernik      Bulgaria
Individual Performers

The Blue Jacket — Group of old urban songs "Evridika" to "Prosveta" Community Center

  Kostandovo      Bulgaria
Old Urban Songs

Varna Dance — Dance Team "Ravdalina" to „G. Delchev 1943”

  Ravda, Burgas region     Bulgaria
Absolute Champion

Champions for June

”Bulgarian Suite” — Instrumental Duet at “Smolyanochka” Ensemble

  Smolensk     Russia
Folklore Songs

„Kopanitsa” — Dance Team „Ludi mladi”

  Novachene, Municipality of Botevgrad      Bulgaria
Folklore Dances

Solo Sipsi performance — Huseyin Demir

  Isparta     Turkey
Individual Performers

„Whiffle, Wind” — Eli Grigorova at Vocal Formation „Orpheus”

  Plovdiv     Bulgaria
Old Urban Songs

„Kopanitsa” — Dance Team „Ludi mladi”

  Novachene, Municipality of Botrvgrad      Bulgaria
Absolute Champion

Champions for May

„Teacher” — „Charan” Ensemble to „Osuohay” Society

  Yakutsk, Yakutia     Russia
Folklore Songs

"Horishtentsi Plays" — Dance Team "Horishtentsi" to "Drujba" Community Center

  Harmamnli     Bulgaria
Folklore Dances

“Merudinko, you Wife” — – Veska Nikolova Terzieva at 40th Secondary School "Louis Pesteur"

  Sofia     Bulgaria
Individual Performers

„Cranes” — Sabina Georgieva

  Targovishte     Bulgaria
Old Urban Songs

"Horishtentsi Plays" — Dance Team "Horishtentsi" to "Drujba" Community Center

  Harmamnli     Bulgaria
Absolute Champion

Champions for April

„Watch Me, Watch” — Vocal Formation "Flame" to "Paisij - 1896" Community Center

  Aleksandrovo, Municipality of Lovech     Bulgaria
Folklore Songs

„You, Russia” — People's ensemble for folklore dances "Smolyanochka"

  Smolensk     Russia
Folklore Dances

“Dimitar Is Saying to Tudora” — Stoyanka Doycheva

  Varna     Bulgaria
Individual Performers

„Strangers in the Night” — Dobrinka Statelova

  Lyaskovets     Bulgaria
Old Urban Songs

„You, Russia” — National collective ensemble for folk dance "Smolyanochka"

  Smolensk     Russia
Absolute Champion

Champions for March

Haydar Haydar — Orchestra at Süleyman Demirel University

  Isparta     Turkey
Folklore Songs

„Chain Dance” — Folklore Ensemble to "Docho Mihailov 1906" Community Center

  Babuk, Municipality of Silistra      Bulgaria
Folklore Dances

„Spring Wind” — Kristina Goroкhova

  Yakutsk, Yakutia     Russia
Individual Performers

„Tell Me, Do You Know How To Love” — Group for old urban songs to „Svetlina – 1907”

  Yakoruda     Bulgaria
Old Urban Songs

Haydar Haydar — Orchestra at Süleyman Demirel University

  Isparta     Turkey
Absolute Champion

Champions for February

„Did You Hear, Dobro, Did You Understand” — Chamber Vocal Formation „Ahinora”

  Zavet     Bulgaria
Folklore Songs

„Winter Patterns” — Sir Simekhtere

  Nyurba, Yakutia     Russia
Folklore Dances

„Kavkazkie Chastushki” — Angelina Litvinenko

  Rostov-on-Don     Russia
Individual Performers

„Went Far” — Vocal Group for old urban songs to "Svetlina 1941" Community Center

  General Toshevo     Bulgaria
Old Urban Songs

„Winter Patterns” — Sir Simekhtere

  Nyurba, Yakutia     Russia
Absolute Champion

Champions for January

They Played, Both Sang — Folklore Group to "Ivan Vazov" Community Center

  Dospat     Bulgaria
Folklore Songs

„From the Music of Myjava” — Folklore Ensemble "Kopaniciar"

  Myjava     Slovakia
Folklore Dances

„Stoyan To Mother” — Liliya Stancheva

  Rakovski      Bulgaria
Individual Performers

„Bulgaria, For You They Died” — VF "Orpheus" to Association for Friendship with the Peoples of Russia and the CIS

  Plovdiv      Bulgaria
Old Urban Songs

„From the Music of Myjava” — Folklore Ensemble "Kopaniciar"

  Myjava     Slovakia
Absolute Champion