1 January - 31 December 2019

Application Form

  until 1 October 2019

The European television championship “Euro Folk 2019” is taking part within the Musical Feasts “Euro Folk 2019” – The world is television. The Musical feasts “Euro Folk” last during the entire year of 2019 under the aegis of the European Association of Folklore Festivals EAFF. In 2018, within the Musical Feasts “Euro Folk”, ninety international musical festivals were held in different countries and in 2019 besides them the European television championship for folklore shall be held. We are expecting other festivals for traditional and folklore arts to join us.

 

Regulations

Annual Champions

SUBATOS VAKARE ("On the Saturday Evening") — Folk Music Ensemble "Jovarėlis" at Šiauliai Saulius Sondeckis Gymnasium of Arts

  Šiauliai     Lithuania
Folklore Songs

"Dunavski tants" — Dance Ensemble "Ludi mladi" to "Sava Dobroplodni" Secondary school

  Shumen     Bulgaria
Folklore Dances

"Tornero" — Ateha

  Ulaan Khad, Inner Mongolia     China
Individual Performers

"Shopska syuita" — Ensemble "Folklorika" to School for folklore dances "Folklorika"

  Sofia     Bulgaria
Absolute Champion

Champions for December

Shopska kitka — Folklore trio "Avliga" to "Peyo Kracholov Yavorov - 1978" Community center

  Dupnitsa     Bulgaria
Folklore Songs

Folklore impression — KUD Pušća

  Zagreb     Croatia
Folklore Dances

"Po poleto" — Kristina Ivanova to "Probuda 1923" Community Center

  Ovchartsi village, Sapareva Banya municipality     Bulgaria
Individual Performers

Folklore impression — KUD Pušća

  Zagreb     Croatia
Absolute Champion

Champions for November

"U materi bayla dochy" — Choir "Undine" to Carnikava culture center Riga region

  Carnikava     Latvia
Folklore Songs

At "Tengerleg Ordos" — Art group "Guru Songs of Hangjin"

  Ordos, Inner Mongolia     China
Folklore Dances

"Folk song Medley" — Seiyon Hwang and Мinji Kim to Ensemble "Yulguem"

  Seoul     Republic of Korea
Individual Performers

At "Tengerleg Ordos" — Art group "Guru Songs of Hangjin"

  Ordos, Inner Mongolia     China
Absolute Champion

Champions for October

"Ciuleandra" — Vocal group "Ludovic Spies" at Teatrul Muzical Ambasadorii

  Bucharest     Romania
Folklore Songs

"Three hundred spartans" — National Dance Ensemble "Romiosini"

  Limassol     Cyprus
Folklore Dances

"Tornero" — Ateha

  Ulaan Khad, Inner Mongolia     China
Individual Performers

"Three hundred spartans" — National Dance Ensemble "Romiosini"

  Limassol     Cyprus
Absolute Champion

Champions for September

"Imala mama odnu dochku" — Folklore ensemble "Ternytsya"

  Kharkov     Ukraine
Folklore Songs

"Sanzharivka" — Folklore dance ensemble "VIZERUNKI"

  Poltava     Ukraine
Folklore Dances

"Stani, mari mome" — Valya Dabova to "Ivan Vazov - 1958" Community Center

  Bukovo village, Madan municipality     Bulgaria
Individual Performers

"Sanzharivka" — Folklore dance ensemble "VIZERUNKI"

  Poltava     Ukraine
Absolute Champion

Champions for August

"Doshla kuma" — Choir "Akvarel" and Choir "Prolisok"

  Kiev     Ukraine
Folklore Songs

"Dunavski tants" — Dance Ensemble "Ludi mladi" to "Sava Dobroplodni" Secondary school

  Shumen     Bulgaria
Folklore Dances

"Visoko mome, chernoko" — Slavi Demerdzhiev to "Hristo Botev 1914" Community Center

  Krumovgrad     Bulgaria
Individual Performers

"Dunavski tants" — Dance Ensemble "Ludi mladi" to "Sava Dobroplodni" Secondary school

  Shumen     Bulgaria
Absolute Champion

Champions for July

"Stankinoto litse" — Folklore formation "Trapezitsa"

  Veliko Tarnovo     Bulgaria
Folklore Songs

"Kalushari" — Teatrul Muzical Ambasadorii

  Bucharest     Romania
Folklore Dances

"Zhani, navalyay, nevyasto" — Petya Bilbileva to "Razvitie - 1873" Community Center

  Peshtera     Bulgaria
Individual Performers

"Kalushari" — Teatrul Muzical Ambasadorii

  Bucharest     Romania
Absolute Champion

Champions for June

ZANA — Youth folklore formation "Ot izvora" to "Gotse Delchev" 74th Secondary school

  Sofia     Bulgaria
Folklore Songs

Block program — International folklore group "Krapiva" to Peoples’ Friendship University of Russia (RUDN University)

  Moscow     Russia
Folklore Dances

"Stapvay, pristapvay, hubava Radke" — Delyana Maneva to "Hristo Smirnenski - 1925 g. - gr. Sadovo" Community Center

  Sadovo     Bulgaria
Individual Performers

Block program — International folklore group "Krapiva" to Peoples’ Friendship University of Russia (RUDN University)

  Moscow     Russia
Absolute Champion

Champions for May

"Mari mome, byalo mome" — Ensemble for folk songs "Kitka sharena" to "Prosveta - 1935" Community Center

  Katuntsi village, Sandanski municipality     Bulgaria
Folklore Songs

"Mission" — Nouvelle Epoque

  Québec     Canada
Folklore Dances

"Yano mari" — Stoyana Karavelova to "Savremennik - 1986" Community Center

  Plovdiv     Bulgaria
Individual Performers

"Mission" — Nouvelle Epoque

  Québec     Canada
Absolute Champion

Champions for April

SUBATOS VAKARE ("On the Saturday Evening") — Folk Music Ensemble "Jovarėlis" at Šiauliai Saulius Sondeckis Gymnasium of Arts

  Šiauliai     Lithuania
Folklore Songs

Festive dances — Representative dance ensemble "Balkan" to "Razvitie – 1869" Community Center

  Dryanovo     Bulgaria
Folklore Dances

"Po dvor hodi Elena nevesta" — Mariya Stoyneva to CSPD - UCC Pernik

  Pernik     Bulgaria
Individual Performers

Festive dances — Representative dance ensemble "Balkan" to "Razvitie – 1869" Community Center

  Dryanovo     Bulgaria
Absolute Champion

Champions for March

"Day si ma, maichinko" — Folklore ensemble "Izvorche" to "Hristo Botev 1914" Community Center

  Krumovgrad     Bulgaria
Folklore Songs

"Shopska syuita" — Ensemble "Folklorika" to School for folklore dances "Folklorika"

  Sofia     Bulgaria
Folklore Dances

"Shinko lyo mari hubava" — Temenuzhka Kaydzhieva to "Otets Paisiy - 1926" Community Center

  Polkovnik Serafimovo village, Smolyan municipality     Bulgaria
Individual Performers

"Shopska syuita" — Ensemble "Folklorika" to School for folklore dances "Folklorika"

  Sofia     Bulgaria
Absolute Champion

Champions for February

NEDO LE, HUBAVITSE LE — Female folk choir "Pletenitsa" to "Savremennik - 1986" Community Center

  Plovdiv     Bulgaria
Folklore Songs

ORO TRUPA NA SRED SELA — KSD Bambi Bec

  Vienna     Austria
Folklore Dances

POYDE MOMA IKINDIYA NA VODA — Mariya Dimitrova to NMS "Lyubomir Pipkov"

  Sofia     Bulgaria
Individual Performers

ORO TRUPA NA SRED SELA — KSD Bambi Bec

  Vienna     Austria
Absolute Champion

Champions for January

KATENYKA — Komi-Permyan Ensemble for songs and dances "Shondiban" at Komi-Permian Ethnocultural Center

  Kudaymkar, Perm krai     Russia
Folklore Songs

KOPANITSA — Representative folklore ensemble "Slav Boykin" to "St. Cyril and St. Methodius - Rakovski - 1908" Community Center

  Rakovski     Bulgaria
Folklore Dances

IHTIMANSKA KOPANITSA — Milko Hristov to "St. Cyril and St. Methodius" University of Veliko Tarnovo

  Veliko Tarnovo     Bulgaria
Individual Performers

KOPANITSA — Representative folklore ensemble "Slav Boykin" to "St. Cyril and St. Methodius - Rakovski - 1908" Community Center

  Rakovski     Bulgaria
Absolute Champion